StylKryteriumOpinieNagrodyAudioShowPublikacjeKontakt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Publikacje

 

 

Interkonekty

NF-SX BlueS

NF-GX BlueS

NF-Reference BlueS


Interkonekty cyfrowe

D-SX BlueS

D-GX BlueS

D-Reference BlueS


Kable głośnikowe

LS-SX BlueS

LS-V BlueS

LS-VX BlueS

LS-GX BlueS

 

Zwory głośnikowe


Kable sieciowe

N1.8 BlueS

N2.4 BlueS

 

Energetyczne

linie zasilające

Audio po polsku w Sztokholmie

          Wędrując po Europie już teraz wszędzie można spotkać Polaków, ale żeby spotkać naszych prowadzących sklep hi-fi i hi-end trzeba pojechać do Szwecji, do Sztokholmu. Sklep w dobrej dzielnicy, o wdzięcznej, nostalgicznej nazwie "Veteran - hifi", prowadzą od lat Polacy.

          Aktualnie szefem firmy jest pochodzący z Sopotu pan Mirosław Stasiłowicz. Produktem najczęściej sprzedawanym są gramofony i wszystkie akcesoria do niego. Przede wszystkim duże ilości wkładek gramofonowych, w tym jak się dowiedziałem z opowieści pana Stasiłowicza, drogie wkładki mono specjalnie produkowane do odtwarzania starych płyt. Tym byłem nieco zaskoczony , wcześniej nic nie wiedziałem o takiej współczesnej produkcji. Jednym słowem stare płyty - nowa jakość odtworzenia. Gospodarz specjalnie dla mnie uruchomił taki zestaw z amplifikacją lampową, o ile dobrze pamiętam to był Quad. Faktycznie robiło to dobre wrażenie. Posłuchaliśmy starych płyt polskiej MUZY w takich charakterystycznych kopertach z niebieskim nadrukiem. Polskie płyty zawsze przegrywały jakością w porównaniu z tłoczeniami zachodnimi, jednak przy takim odtworzeniu można było posłuchać nawet Połomskiego z prawdziwą przyjemnością.

Mariusz Olszewski


Ilustracje:


Fotka 1. Ogólny widok na sklep. Jak się okazuje w Szwecji wraca teraz moda na gramofony, ponieważ młodzi ludzie odnajdują w swoich domach ogromne często kolekcje starych płyt, gromadzonych przez ojców, a nawet dziadków. Nie wiadomo, co jest na tych płytach, jaką tą ma wartość, bez przesłuchania nie można tego ustalić. Więc hop do sklepu po gramofon. Po czym się okazuje, że są tam istne perełki i skarby. To zaczyna wciągać, kupują lepsze gramofony, wkładki. Miłośnicy starej płyty mogą potwierdzić, że niektóre nagrania z dawnych lat są niewiarygodnie dobrej jakości.

Fotka 2. Dla takich rarytasów chyba warto kupić taki gramofon firmy Clearaudio

Do sklepu trafiają różne stare sprzęty , dziś to już właściwie muzealne eksponaty, ale istnieje na
świecie silny ruch kolekcjonerski, który chętnie wykupuje takie cacka. Blisko nas Czesi mają silny taki ruch, ale szczególnie aktywni są Japończycy i Amerykanie.

Fotka 3. Oto zupełny rarytas dla kolekcjonerów.

Fotka 4. Tu też można dla siebie coś znaleźć

Polacy zamieszkali na stałe w Szwecji, to również audiofile, miałem okazje rozmawiać z niektórymi z nich z takich miast jak : Uppsala, Stokholm, Malme.To byli wytrawni znawcy tematu. Ich zdaniem Szwedzi zapatrzeni są na produkty amerykańskie i angielskie. W Stokholmie corocznie jest organizowana typu AUDIO SHOW, w tym roku brał w niej udział Ancient Audio wystawiając swoje glośniki.

Fotka 5. A oto sam szef VETERAN HI-FI nasz rodak pan Mirosław Stasiłowicz

Fotka 6. Jak się patrzy na te półki , przypominają stare dobre czasy !

Fotka 7. Szwecja poza Stokholmem jest słabo zaludniona, siedzą więc Szwedzi w swoich pięknych
domkach i się nudzą , i dlatego słuchają muzyki.

Fotka 8. Widoczek oddający tamtejsze klimaty

Fotka 9. Tylko w Stokholmie życie płynie wartko.